BREZİLYA

Brezilya yılbaşı geleneklerine göre Brezilya’lılar, yeni gelen yılın ilk gününde, mutlaka mercimek ile hazırlanmış yemekler tüketiyorlar. Bunun nedeni de yılbaşı inançlarına göre mercimeğin, bolluk, ve bereketi simgelemesinden kaynaklanıyor.

ALMANYA

Geleneksel bir kek türü olan üzümlü kekin, yılbaşı günü Alman’lar tarafından tüketildiğini görüyoruz. Bununla birlikte, Almanya’nın ilginç yılbaşı geleneklerinden bir diğeri de, mutlaka yemek öncesinde, sofra başında, aile bireylerinin, birbirlerine yılbaşı hediyelerini vermeleri…

İSPANYA

Her bir kişinin, yediği 12 adet üzümden söz etmemiz gerekiyor. Yılın 12 ayının her birini simgeleyen bir üzüm, 00:00′da yenilmeye başlanıyor; saatler 00:01 olmadan 12 adet üzümün tüketilmesi gerekiyor. Bu durum, İspanyolların yeni yıla girerken içlerinden geçen yılbaşı dileğinin gerçek olacağını işaret ediyor.

DANİMARKA

Danimarka yılbaşı geleneklerinin başında yılbaşı ağacının arkasına saklanan cüceler yer alıyor. Bu cücelerin, ağacın ruhunu temsil ettiğine inanılıyor.

FRANSA

bir şömine etrafına bırakılan çocuk ayakkabıları yer alıyor. Bu ayakkabıların içlerinin yeni yıl ile birlikte hediye ile dolacağı düşünülüyor. Yılbaşı geleneklerinden bir diğeri de, yine Fransa’da, yılbaşı sofrasının baş köşesine konulan, yılbaşı ağacı gövdesi şeklindeki yılbaşı pastası…

İSVEÇ

hazırlanan yılbaşı pastasının içerisine badem saklanıyor. O badem kimin tabağına giderse; ve o kişi bekar ise, onun, yeni gelen yıl ile birlikte evleneceğine inanılıyor. İsveç gelenekleri arasında, babaların, eve noel baba kılığında gelmeleri de yer alıyor.

AVUSTRALYA

Avustralya’nın ilginç yılbaşı gelenekleri arasında kötü ruhları kovmak var. Bunun için gürültü yapabilecekleri ne varsa, yılbaşı gecesi onunla gürültü yapıyorlar.

HİNDİSTAN

süslenen yılbaşı ağaçları, çam ağacı değil de, muz ağacı, ya da mango ağacı oluyor. Bununla birlikte, yılbaşı inançlarına göre, yılbaşı gecesi uyurken baş ucuna kutsal bir şey koyanın gelen yılı ona bereket; ve mutluluk getiriyor.

JAPONYA
Japonya’nın yılbaşı inançlarına göre ise, 31 Aralık gecesi, tam 00:00′da kilise’de çanlar çalınıyor; ve kahkaha atılıyor. Bunun nedeni, kötü ruhların kovulmak istenmesi…