Pratik Bilgiler

Genç kalmanın formülü

“Gençlik iksiri formülü nedir?” diye düşünürsek bunun cevabı; spor düzenli ve sağlıklı beslenmedir. Özellikle spor sırasında mutluluk hormonu salınımı artar. Bazı araştırmalarda ise çikolata yenirken salgılanan hormon ile spor yapılırken ortaya çıkan hormonun aynı olduğu görülmüştür.

Spor yaptıktan sonra iyi bir uyku çekmenin de yaşlanmayı geciktirdiği görülmektedir. Düzenli bir uyku için erken kalkmak gün içinde durmadan hareketli bir yaşam sürdürmek ve en önemlisi gece belli bir saatten sonra elektronik aletlerden uzak durmak gerekir.

Ayrıca içinizdeki çocuk bol bol gülüp hemen affetmeyi bilmeli. Yani sağlıklı kalabilmek için affetmeyi öğrenmeliyiz.

Genç kalmak için beslenmedeki püf noktalar

– Günlük 4- 5 porsiyon civarında meyve ve sebze tüketmeye çalışın. Taze tüketmenizi öneririz.

– Yemeklerinizdeki yağ miktarını düşürün bir avucu geçmeyecek şekilde badem ceviz ve fındık tüketebilirsiniz.

– Günde 2-3 litre su tüketmeye çalışın.

– Haftanın 3 günü balık yemeye gayret edin.

– Tahıl ürünlerinin doğala en yakın olanını tüketin rafine gıdalardan uzak durun.
Genç kalabilmenin sırrı bu organlara iyi bakmaktan geçiyor:

Kalp: Aşk ile seks gençliğin iksiridir. Sağlıklı beslenmenin dışında düzenli bir cinsel hayat kalp sağlınız için gereklidir. Aynı şekilde günde 1 kadeh içilen kırmızı şarap da damarlarınız için önemlidir. Aşk ve seks stresin olumsuz etkilerini sıfırlar. Çağımızın hastalığını tanımlarken stresi hep anlatıyoruz. Stres kanın pıhtılaşmasına dolayısıyla da kalp krizine yol açan adrenalin hormonunun yüksek seviyede salgılanmasını sağlar. Bu yüzden mutlu çiftler az stresli uzun ömürlü olurlar.

Kemikler: Spor yaparken kuvvetlendirici egzersizler iskeleti güçlendirir. Çünkü kemiklerimiz 40’lı yaşlardan itibaren her yıl yüzde 1 menopoz ile yüzde 6’lar civarında azalır. Erken önlem ileride kemiklerimizin sağlamlığı için önemlidir.

Dizler: Vücudumuzdaki en hareketli bölgemizdir. Neredeyse onlar kadar fazla çalışan bir organ yoktur. Yaşlandığınızda bile merdivenleri rahat çıkmak istiyorsanız şimdiden onlara özen göstermelisiniz. Hareketsiz kalmak dizlerimizi dinlendirmez aksine daha fazla yorar.

Omurga: Bel ağrısını çekmeyen insan nerdeyse yok gibidir. Zaten yapılan araştırmalarda insanların yüzde 80’nin hayatları boyunca en az bir kez bu ağrıyı çektiğidir. Bu ağrıların çoğunluğu zamanla geçse bile sorunlarla uğraşmamız uzun sürebiliyor. Böyle durumda olan kişiler için pilates birebirdir.

Böbrekler: Bitkisel ürünler vücudumuzda detoks etkisi yaratır. Özellikle böbrekler vücudumuzun arıtma tesisleridir. Üre ve atıkları kandan süzerekidrar ile birlikte vücut dışına atılmasını sağlarlar.

Karaciğer: Yağ protein ve şeker metabolizmasını düzenlemek kandaki şeker miktarını ayarlamak vücuda su üretmek ve daha pek çok görevini yerine getirebilmek için karaciğer 24 saat boyunca durmadan çalışır. Bu sistem aksamaya başladığı andan itibaren iltihaplanma ve siroz gibi rahatsızlıklar meydana gelir.

Genç kalmanın sırrı vücuda spor ve sağlıklı beslenme ile bakmaktır. Bunun dışında büyük bir kısmı psikolojiktir. Psikolojik olarak genç kalabilmek çocuk ruhunuzu kaybetmemekten geçiyor.

Dekoratif saksılar

Bahçe Süsleri

 

 

Resimlerdeki Gibi Değişik Tasarımlarla Bahçe dekorasyonları ile Sizde Bahçenizi Güzelleştirebilirsiniz….

Bahçe Süslemeleri hakkında sitemizden bilgi Alabilirsiniz

 

 

www.vadidekizambak.net

 

 

 

Gökkuşağı Nehri Cano Cristales

Bootie ayakkabı

 

Bootie ingilizceden dilimize konuk olmuş bir kelimedir. Bebek ayakkabısı ya da patiği anlamına gelmektedir. Ama biz bilekte biten botlara bootie demeyi uygun görmüşüz. Arada pek bağlantı olmasada durum şimdilik böyle diyebiliriz.

Taş Boyama

oyuncak ev

pet şişeden kova

Pratik Tasarımlar

yatak odası modelleri