Ölümsüzlük Vadisi

Bahçe Oturakları

Yapmakla olsaydı

Yapmakla olup bitseydi bu iş,

Hemen yapardım, olup biterdi.

Döktüğüm kanla akıp gitse her şey,

Bir vuruşta sonuna varılsa işin,

Bir anda bu dünyayı olsun kazanıversen,

Zaman denizinin bir kumsalı olan bu dünyayı

Öbür dünyayı gözden çıkarır insan.

Ama bu işlerin daha burada görülüyor hesabı.

Verdiğimiz kanlı dersi alan

Gelip bize veriyor aldığı dersi.

Doğruluğun şaşmaz eli bize sunuyor

shakespeare

images (21)

Ciddi Yaşayacaksın

Yaşamaya Dair

Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir
sincap
gibi mesala,
yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden, yani,
bütün
işin gücün yaşamak olacak.

Yaşamayı ciddiye alacaksın, yani, o derece, öylesine ki, mesala,
kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda, yahut, kocaman
gözlüklerin,
bembeyaz gömleğinle bir laboratuvarda insanlar için ölebileceksin,
hem
de yüzünü bile görmediğin insanlar için, hem de hiç kimse seni
buna
zorlamamışken, hem de en güzel, en gerçek şeyin yaşamak olduğunu
bildiğin halde.

Yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı, yetmişinde bile,
mesala,
zeytin dikeceksin, hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,
ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için, yaşamak, yani

ağır bastığından.

images (21)

Gebelikte Beslenme

Bu konudaki bilgisizlik pek çok kişileri yanılgılara sürükleyebilir, örneğin ikinci bir can taşımaya başlayan anneler ne bulurlarsa yemeleri gerektiğine inanabilir, hatta bu konuyla ilgili çevrelerinden baskıcı bir tutumla karşılaşabilirler ya da çok kilo alacağım endişesiyle çok yetersiz beslenebilirler. Beslenme gebelik döneminde diğer dönemlere kıyasla çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çoğu kadın bebeğin gelişimi için doğru ve dengeli beslenmelidir. Ancak bu anneleri paniğe sürüklememelidir çünkü doğacak bebeğin sağlığı beslenme şeklinizle birlikte psikolojinizle de paralel orantıda gelişecektir.

Sadece anne günlük yaşantısını sürdürecek yeterli besin öğelerini alırken doğal yollardan protein, enerji, vitamin ve mineral takviyesi yapmalıdır. Hafta hafta farklı gelişim gösteren bebek, annenin vücudunda da farklı ihtiyaçlar oluşturacaktır. Bebeğin haftalık gelişimiyle ilgili ayrıntı bilgiye http://hafta-hafta-gebelik.org adresinden ulaşabilirsiniz. Örneğin gebeliğin ilk üç ayında kusma, sindirim sistemi bozuklukları sıklıkla görülebilmektedir. Bu durumda anne adayları azar azar ve sık sık kuru besinler tüketmelidir.

Gebelikte annenin ortalama 1 kg. ağırlık kazanması önerilmektedir ve bu kiloyu beslenme ilkelerine uygun bir biçimde kazanması gerekir. Gebelere genellikle meyve, sebze, ekmek, et ve süt ürünlerinden oluşan dengeli bir diyet önerilmektedir. Ayrıca dengeli ve yeterli beslenilse dahi annelerin demir minerali almaları gerekmektedir çünkü demir eksikliği anne ve fetüs için sakıncalı olabilmektedir. Diğer taraftan Nöral Tüp Defekti denilen sinir sistemiyle alakalı bazı olumsuzluklardan korunmak için gebelik öncesi dönemde folik asit kullanımı gerekmektedir.

Yiyecek gruplarına şöyle bir bakıldığında et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, peynir, kuru baklagil grubunun protein yönünden zengin olduğunu ve beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi, kan yapımını ve büyümeyi sağladığını görmekteyiz. Süt ve yoğurt grubundaki besinlerin kalsiyum, protein, A vitamini ve bazı B vitamini yönünden zengin olduklarını, büyüme ve gelişme için özellikle kemik ve diş gelişimi için gerekli olduklarını görmekteyiz. Sebze ve meyve grubundaki besinlerin ise C vitamini sağladığını görmekteyiz. Tahıl grubundaki besinlerin ise karbonhidrat yönünden zengin olduğunu ve vücuda enerji sağladığını görmekteyiz.

Bu besin gruplarından dengeli bir biçimde tüketmelisiniz, gebelik boyunca bilhassa bol bol sıvı tüketmek idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum tehdidi, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması gibi durumlarda faydalı olacaktır.

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Dikkat! Doktorlar Uyarıyor

Soğuk havalarla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıklarda ciddi bir artış gözleniyor. Bu hastalıklara yönelik herkesin az çok bildiği,
kulaktan kulağa yayılan tedavi yöntemleri bulunuyor. Ancak iyileştirici sonuçlar vereceği düşünülen bu inanışlar hastalık sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Central Hospital’dan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Erol, kulak, burun ve boğaz hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

YANLIŞ: Kulak yıkanmaz; yıkanırsa alışkanlık yapar.
DOĞRU: Kulak kiri işitme kayıplarına neden olabilir, bu nedenle kulak yolunun temizlenmesi gerekir. Halk arasında kulakları yıkamının ve temizlemenin düşüncesi yanlıştır.

YANLIŞ: Kulak pamuklu çubukla temizlenmeli.
DOĞRU: Tüy ve kıl bulunan bölgelerde daha çok olmak üzere vücutta,  yağlı salgı yapan goblet hücreleri vardır. Goblet hücrelerinin salgıları, o bölge için koruyucudur. Bundan dolayı kulak yolunu pamuklu çubukla temizlemek yanlıştır. Çünkü kulak yolunda kullanılan pamuklu çubuklar bir miktar salgıyı temizlerken bir o kadarını da daha içeri itip kulak tıkanıklığına yol açar. Kulak kirlerinin çoğu, hastaların pamuklu çubukla kulaklarını temizlerken yaptığı birikintilerdir. Kulak yolunu pamuklu çubukla temizlemek yerine belirli aralıklarla doktor kontrolünde temizletmek en doğrusudur.

YANLIŞ: Kulak kıllarını yakmakta sakınca yoktur.
DOĞRU: Birçok kuaför, çakmak veya ispirtolu pamukla kulak yolu ve kepçesindeki tüy ve kılları yakarak temizler. Ancak unutulmamalıdır ki canlı organizmalar için yüksek sıcaklık, geri dönüşümü olmayan zararlar verebilir.

YANLIŞ: İşitme cihazı kullanımını mümkün olduğu kadar geciktirmek gerekir.
DOĞRU: İşitme kaybı olan kişilerde, kullanılmayan iç kulak ve beyin bağlantı yolları tembelleşir. İşitme kaybı tedavi edilemiyorsa işitme cihazı mutlaka kullanılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan işitme kayıpları yaşanabilir.

YANLIŞ: Çocuklardaki kulak ağrılarını hafifletmek için kulağa süt, yağ vs. damlatmak faydalıdır.
DOĞRU: Anadolu’da yaygın olan bu durum; kulak iltihabına, burun ve östaki ile ilgili ciddi problemlere neden olur. Ayrıca damlatılan bu maddeler mikropların üremesi için uygun bir zemin oluşturur. Mikropların çoğalmasına bağlı olarak kulak yolu iltihapları gözlemlenebilir.

YANLIŞ: Kulak çınlamasının tedavisi yoktur.
DOĞRU: Bu yanlış inanış sadece halk arasında değil doktorlar arasında da yaygındır. Kulak çınlamasının tedavisinin zor olduğu doğrudur fakat çınlamanın birçok hastalığın ilk habercisi olduğu unutulmamalıdır. Çınlama ilaç ile düzelebildiği gibi işitme cihazı ile de tedavi edilebilir.

YANLIŞ: Burun açıcı damlalar her zaman kullanılabilir.
DOĞRU: Burun damlaları 3-5 günden fazla kullanılırsa burun tıkanıklığına yol açar. Burnu tıkanan hastalar daha fazla miktarda ve sıklıkta burun damlalarını kullanmaya devam eder. Elbette burun damlaları burnu açar ama burunda kemik, et, alerji ve iltihap varsa bunları tedavi edemez. Burun damlaları yerine deniz suyu spreyleri ya da evde bir su bardağına yarım çay kaşığı tuz kullanılarak hazırlanan dengeli tuzlu su ile burun temizliği yapılması daha sağlıklıdır.

YANLIŞ: Bademcik vücutta mikropların filtresidir, alınmamalıdır.
DOĞRU: Sağlam insanlar için bu bilgi doğrudur ama yılda 3-4 kez iltihap atağı geçiren, içinde kronik iltihap bulunan ve ağız kokusu yapan bademcikler tabir yerindeyse düşman eline geçmiş karakoldur. Faydasından çok zararı vardır ve bu bademcikler alınmalıdır.

YANLIŞ: Bademcik alınırsa farenjit olur.
DOĞRU: Bunu belirten bilimsel bir veri yoktur. Ancak ameliyat sonrası, bademcik hastalarında üst solunum yolu enfeksiyonları devam edebilir. Hastalar da bu durumu ameliyatla alınan bademcik yoksunluğuna bağlayabiliyorlar. Fakat bademcik alındığı takdirde farenjite yol açtığı inancı yanlıştır.

YANLIŞ: Bademciklerin erkeği dişisi vardır.
DOĞRU: Bu durum bademcik ameliyatı olan hastaların tekrar boğaz iltihabı olduğunda söylediği yanlış bir bilgidir. Sebebi ise, boğazdaki 4 farklı bademciğin sadece bir türü alınır. Zaman zaman dil kökü, geniz ve östaki gibi diğer bademcikler de şişebilir. Bu rahatsızlığa, reflü, sinüzit ve farenjit de neden olabilir.

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:ERCİYES’TE HER AYRINTI DÜŞÜNÜLDÜ

Dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde yapımı tamamlanan sosyal tesislerde vatandaşların rahatı için her türlü ayrıntı düşünüldü.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı Erciyes Master Planı, adım adım ilerlemeye devam ediyor. Master Plan kapsamında Erciyes Hacılar Kapı’da yapımı tamamlanarak hizmete açılan tesislerde engelli lavabolarından, Bebek bakım odalarına, çocuk oyun alanlarından kiralık dolaplara kadar her türlü ihtiyaca cevap verecek mekanlar bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Erciyes AŞ Genel Müdürü Murat Cahid Cıngı, yapımı tamamlanan tesisleri yerinde tanıtarak ” Erciyes Dağı’nın dünyanın en büyük kayak merkezlerinden biri olması amacıyla başlattığımız master plan hızla devam ediyor” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 29’u Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi’nde olmak üzere 41 ayrı yatırımın açılışını yaptıklarını hatırlatan Cıngı, açılışların hemen ardından yapılan Erciyes Kar Festivali ile Erciyes’i tüm Türkiye’ye bir kez daha tanıttıklarını söyledi.

Erciyes’te kayak yapmaya gelenlerin en iyi şekilde vakit geçirmelerini temin edecek ciddi yatırımların yapıldığının altını çizen Cıngı, “Altyapı ve üstyapı çalışmaları, mekanik tesisler bunun yanında pazarlama faaliyetlerimiz devam ediyor. Erciyes’e gelen misafirlerimizin, bir kayakçının, bir kayak turistinin ihtiyaçlarının teminine yönelik ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Her geçengün Erciyes’te yeni bir şeyler ortaya çıkıyor. Avrupa’da, Avusturya’da, Alpler’de, İsviçre’de ne varsa Erciyes’te de aynısını yaptık ve halkımızın kullanımına sunduk. Özellikle lavabolar, mescidler, engelli lavaboları, çocuk oyun alanları, kiralık dolaplar, günübirlik şehir dışından gelen misafirlerimiz için soyunma kabinleri, kiralık dolaplar halkımızın hizmetine girdi. Özellikle bebeği olan ve Erciyes’ten istifade etmek isteyen anneler için anne bakım odaları oluşturduk. Ayrıca ilkyardım hizmetini vermek üzere sağlık kabinlerimiz burada hazırlanmış durumda” dedi.

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Şiddet Sadece Kadının Sorunu Değil

Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Nuray Gültekin, her yaş, eğitim ve gelir düzeyindeki kadının şiddete maruz kalabildiğini, çoğunlukla da gizli tutulduğuna dikkat çekerek, sivil toplum kuruluşlarından sağlık çalışanlarına kadar toplumun tüm bireylerini kadına şiddetin önlenmesi konusunda empatik, vicdan sahibi, demokratik ve duyarlı bir bakış açısıyla hareket etmeye çağırdı.

Bireylerin, sivil toplum kuruluşları, hukuk, adalet, güvenlik ve sağlık çalışanlarının yanı sıra devletin şiddet gören kadına empatik, vicdan sahibi, demokratik ve duyarlı bir bakış açısıyla yaklaşmasının bu olumsuz durumun ortadan kaldırılabilmesinde büyük katkısı olabileceği belirtildi.

Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog Nuray Gültekin, kadına yönelik şiddetin sıklıkla kontrolsüz ve cezasız kaldığına dikkat çekerek, “Oysa aile içi şiddet sadece kadının sorunu değildir. Anayasamız aileyi toplumun temeli kabul eder ve aileyi oluşturan bireylerin korunması, kişisel güvenlikleri anayasal güvence altındadır. Anayasa ile ailenin korunması için gerekli önlemlerin alınması görevi devlete verilmiştir. Bu nedenle şiddetin önlenmesi için devletin kararlı bir politikası olması ve uygulaması gerekir. Eğer önlem alınmazsa şiddet tekrarlanabilir, etkileri kalıcı olabilir” uyarısında bulundu.

Kadına yönelik şiddetin, kişi özgürlüğü ve güvenliği, kendi bedeni üzerinde tasarruf, ifade özgürlüğü gibi hak ihlallerinden işkenceye, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye kadar varan hareketlere yol açabildiğini ve yaşam hakkını ihlal edecek boyutlara gelebildiğini vurgulayan Gültekin, kadınların en çok ‘güvenli yer’ olarak düşünülen aile içinde şiddete maruz kaldığını açıkladı. Aile içi şiddet olaylarının genellikle gizli tutulduğunu, kadınların kendilerine inanılmayacağı, ekonomik yetersizlikler, utanç ya da düşmanca tavırlar sergileneceği, şiddetin dozunun artırılacağı, çocuklarından uzaklaştırılacağı korkusuyla şiddet olaylarını bildirmediklerini aktaran Nuray Gültekin, şiddetin ağır sonuçları olduğunu ifade etti. Kadına yönelik şiddetin yaşamın değişik alanlarında ve farklı türlerde ortaya çıktığını aktaran Gültekin, şiddetin türlerini şu şekilde sınıflandırdı:

Fiziksel şiddet: İtmek, tokat atmak, tekmelemek, yumruklamak, kesici ve vurucu aletlerle bedene zarar vermek, tedavi olmasını engellemek,

•Psikolojik şiddet: Sürekli eleştirmek, aşağılamak, küçümsemek, suçlamak, küfür etmek, tehdit etmek, gözdağı vermek, ailesi, arkadaşları, komşuları ile görüşmesini ve evden çıkmasını engelleyerek toplumdan izole etmek,

•Cinsel şiddet: İstemediği yerde, zamanda ve biçimde cinsel ilişkiye, çocuk doğurmaya ya dadoğurmamaya, fuhuşa zorlamak, cinsel organlarına zarar vermek, taciz ve tecavüz,

• Ekonomik şiddet: Parasını almak, zorla istemediği bir işte çalıştırmak, istediği halde çalıştırmamak, para harcamasını kısıtlamak, parasız bırakmak, iş bulmasını kolaylaştırıcı becerilerini geliştirecek etkinlikleri engellemek.

Gültekin şunları söyledi: “Şiddete maruz kalan kadınların bedensel, cinsel ve üreme sağlıkları bozulmaktadır. Travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluğu, fobiler başta olmak üzere anksiyete bozuklukları, depresyon gibi ruhsal rahatsızlıklar, intihar girişimleri, alkol ve ilaç kötüye kullanımı sık görülen durumlardır. “

Çocuk şiddeti örnek alabilir!

Şiddet gören kadınların yaşadıklarının yanı sıra bu olumsuz tablonun bir de çocuk tarafı olduğunu hatırlatan Psikolog Nuray Gültekin şöyle devam etti: “Çocuk açısından bakıldığında bu şiddetin en önemli sonuçlarından biri, anne ölümleridir. Diğeri, aile içindeki şiddete tanık olan çocukların, diğer çocuklara nazaran daha fazla duygusal sorunlar ve davranış bozuklukları göstermeleridir. Çocuklar, diğer davranışlar gibi şiddet içeren davranışları da kendileri için önemli yetişkinleri taklit ederek, model alarak öğrenirler. Dolayısıyla aile içi şiddet davranışlarına şahit olan ya da bu davranışlara maruz kalan çocukların, problem ya da çatışma çözme yolu olarak şiddeti benimseme olasılığı çok yüksektir. Ayrıca yapılan çalışmalarda şiddete maruz kalan kadının en yakınındakine yani çocuğuna şiddet uyguladığı görülmektedir. Bütün bunlar da şiddetin kendini besleyen döngüsel yapısını ortaya koymaktadır.”

Şiddet sadece kadının sorunu değil!

Her yaşta, her tür gelir ve eğitim düzeyindeki kadının şiddete maruz kalabildiğine dikkat çeken Gültekin, oysa şiddetin sadece kadının sorunu olmadığını aktardı.

Gültekin, şiddetin önlenmesine yönelik alınması gereken tedbirler ve çözüm önerileri konusunda ise şu açıklamayı yaptı: “Şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadınlar özel önlemlerle koruma altına alınmalı ve sığınma evlerinin sayısı gereksinmeleri karşılayacak şekilde artırılmalıdır. Kriz anlarında yardım sağlanması, danışmanlık hizmetleri verilmesi, insanlar arası ilişkiler, kadın erkek eşitliği konularında kişilerin ve toplumun bilinçlendirilmesi gibi çalışmalara önem verilmelidir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinde medyanın da etkisi büyüktür. Medya, kadına yönelik şiddet ve tecavüz haberlerini kamuoyuna aktarırken tecavüzün içerdiği şiddeti arka plana itmemeli ve tecavüzü erotize edici tutumlardan uzak durmalıdır.”

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Basuru Olanlar Yandı!

Hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın fiyatı bir gecede 12.96 liradan 24.11’e yükseldi.

Antalya Eczacı Odası Başkanı Kerem Zabun, hemoroid hastalığının tedavisinde kullanılan ilaca 12 Şubat’ta yüzde 100 oranına yakın zam yapıldığını kaydetti. Muadili bulunmayan, 500 miligram ve içerisinde 60 tablet bulunan ilacın fiyatının 12.96 liradan, bir gecede 24.11 liraya yükseldiğini ifade eden Zabun, ilaç fiyatlarında düşüş yaşanırken ‘Daflon Tablet’ adlı ilaca yapılan zamma vatandaşların da tepki gösterdiğini dile getirdi.

ÖNCE ‘YOK’, SONRA ‘ZAMLI’

Şubat ayının ilk haftasında eczanelerde tükenen ilacı hemoroid hastalarının yaklaşık 10 gün boyunca temin edemediğini belirten Zabun, bu süreçte ilaç depolarının da eczacıların siparişlerini karşılamadığını dile getirdi. Zamlı fiyatın uygulanmasının ardından ilaç depolarından eczanelere ilaç gönderilmeye başlandığına değinen Zabun, “Şubat ayının ilk haftasında tükendiği gerekçesiyle ilaç göndermeyen depolar, zam yapılmasının ardından ilaçları piyasaya çıkardı. İlaç depoları ticari kaygı nedeniyle halk sağlığını hiçe sayan uygulama yaptı” dedi.

FİYATLAR DÜŞERKEN ZAM YAPILDI

Zabun, ilaç fiyatlarının genelinde düşüş yaşanırken, 1 yıldan fazla süredir aynı fiyata satılan ilaca yapılan zammın nedenini hakkında bilgi sahibi olmadıklarını sözlerine ekledi. – Antalya

 

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Dikkat! Doktorlar Uyarıyor

Soğuk havalarla birlikte solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı hastalıklarda ciddi bir artış gözleniyor. Bu hastalıklara yönelik herkesin az çok bildiği,

kulaktan kulağa yayılan tedavi yöntemleri bulunuyor. Ancak iyileştirici sonuçlar vereceği düşünülen bu inanışlar hastalık sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Central Hospital’dan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Halil İbrahim Erol, kulak, burun ve boğaz hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

YANLIŞ: Kulak yıkanmaz; yıkanırsa alışkanlık yapar.

DOĞRU: Kulak kiri işitme kayıplarına neden olabilir, bu nedenle kulak yolunun temizlenmesi gerekir. Halk arasında kulakları yıkamının ve temizlemenin düşüncesi yanlıştır.

YANLIŞ: Kulak pamuklu çubukla temizlenmeli.

DOĞRU: Tüy ve kıl bulunan bölgelerde daha çok olmak üzere vücutta,  yağlı salgı yapan goblet hücreleri vardır. Goblet hücrelerinin salgıları, o bölge için koruyucudur. Bundan dolayı kulak yolunu pamuklu çubukla temizlemek yanlıştır. Çünkü kulak yolunda kullanılan pamuklu çubuklar bir miktar salgıyı temizlerken bir o kadarını da daha içeri itip kulak tıkanıklığına yol açar. Kulak kirlerinin çoğu, hastaların pamuklu çubukla kulaklarını temizlerken yaptığı birikintilerdir. Kulak yolunu pamuklu çubukla temizlemek yerine belirli aralıklarla doktor kontrolünde temizletmek en doğrusudur.

YANLIŞ: Kulak kıllarını yakmakta sakınca yoktur.

DOĞRU: Birçok kuaför, çakmak veya ispirtolu pamukla kulak yolu ve kepçesindeki tüy ve kılları yakarak temizler. Ancak unutulmamalıdır ki canlı organizmalar için yüksek sıcaklık, geri dönüşümü olmayan zararlar verebilir.

YANLIŞ: İşitme cihazı kullanımını mümkün olduğu kadar geciktirmek gerekir.

DOĞRU: İşitme kaybı olan kişilerde, kullanılmayan iç kulak ve beyin bağlantı yolları tembelleşir. İşitme kaybı tedavi edilemiyorsa işitme cihazı mutlaka kullanılmalıdır. Aksi takdirde geri dönüşü olmayan işitme kayıpları yaşanabilir.

YANLIŞ: Çocuklardaki kulak ağrılarını hafifletmek için kulağa süt, yağ vs. damlatmak faydalıdır.

DOĞRU: Anadolu’da yaygın olan bu durum; kulak iltihabına, burun ve östaki ile ilgili ciddi problemlere neden olur. Ayrıca damlatılan bu maddeler mikropların üremesi için uygun bir zemin oluşturur. Mikropların çoğalmasına bağlı olarak kulak yolu iltihapları gözlemlenebilir.

YANLIŞ: Kulak çınlamasının tedavisi yoktur.

DOĞRU: Bu yanlış inanış sadece halk arasında değil doktorlar arasında da yaygındır. Kulak çınlamasının tedavisinin zor olduğu doğrudur fakat çınlamanın birçok hastalığın ilk habercisi olduğu unutulmamalıdır. Çınlama ilaç ile düzelebildiği gibi işitme cihazı ile de tedavi edilebilir.

YANLIŞ: Burun açıcı damlalar her zaman kullanılabilir.

DOĞRU: Burun damlaları 3-5 günden fazla kullanılırsa burun tıkanıklığına yol açar. Burnu tıkanan hastalar daha fazla miktarda ve sıklıkta burun damlalarını kullanmaya devam eder. Elbette burun damlaları burnu açar ama burunda kemik, et, alerji ve iltihap varsa bunları tedavi edemez. Burun damlaları yerine deniz suyu spreyleri ya da evde bir su bardağına yarım çay kaşığı tuz kullanılarak hazırlanan dengeli tuzlu su ile burun temizliği yapılması daha sağlıklıdır.

YANLIŞ: Bademcik vücutta mikropların filtresidir, alınmamalıdır.

DOĞRU: Sağlam insanlar için bu bilgi doğrudur ama yılda 3-4 kez iltihap atağı geçiren, içinde kronik iltihap bulunan ve ağız kokusu yapan bademcikler tabir yerindeyse düşman eline geçmiş karakoldur. Faydasından çok zararı vardır ve bu bademcikler alınmalıdır.

YANLIŞ: Bademcik alınırsa farenjit olur.

DOĞRU: Bunu belirten bilimsel bir veri yoktur. Ancak ameliyat sonrası, bademcik hastalarında üst solunum yolu enfeksiyonları devam edebilir. Hastalar da bu durumu ameliyatla alınan bademcik yoksunluğuna bağlayabiliyorlar. Fakat bademcik alındığı takdirde farenjite yol açtığı inancı yanlıştır.

YANLIŞ: Bademciklerin erkeği dişisi vardır.

DOĞRU: Bu durum bademcik ameliyatı olan hastaların tekrar boğaz iltihabı olduğunda söylediği yanlış bir bilgidir. Sebebi ise, boğazdaki 4 farklı bademciğin sadece bir türü alınır. Zaman zaman dil kökü, geniz ve östaki gibi diğer bademcikler de şişebilir. Bu rahatsızlığa, reflü, sinüzit ve farenjit de neden olabilir.

 

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Gebelikte Beslenme

Bu konudaki bilgisizlik pek çok kişileri yanılgılara sürükleyebilir, örneğin ikinci bir can taşımaya başlayan anneler ne bulurlarsa yemeleri gerektiğine inanabilir, hatta bu konuyla ilgili çevrelerinden baskıcı bir tutumla karşılaşabilirler ya da çok kilo alacağım endişesiyle çok yetersiz beslenebilirler. Beslenme gebelik döneminde diğer dönemlere kıyasla çok daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çoğu kadın bebeğin gelişimi için doğru ve dengeli beslenmelidir. Ancak bu anneleri paniğe sürüklememelidir çünkü doğacak bebeğin sağlığı beslenme şeklinizle birlikte psikolojinizle de paralel orantıda gelişecektir.

Sadece anne günlük yaşantısını sürdürecek yeterli besin öğelerini alırken doğal yollardan protein, enerji, vitamin ve mineral takviyesi yapmalıdır. Hafta hafta farklı gelişim gösteren bebek, annenin vücudunda da farklı ihtiyaçlar oluşturacaktır. Bebeğin haftalık gelişimiyle ilgili ayrıntı bilgiye http://hafta-hafta-gebelik.org adresinden ulaşabilirsiniz. Örneğin gebeliğin ilk üç ayında kusma, sindirim sistemi bozuklukları sıklıkla görülebilmektedir. Bu durumda anne adayları azar azar ve sık sık kuru besinler tüketmelidir.

Gebelikte annenin ortalama 1 kg. ağırlık kazanması önerilmektedir ve bu kiloyu beslenme ilkelerine uygun bir biçimde kazanması gerekir. Gebelere genellikle meyve, sebze, ekmek, et ve süt ürünlerinden oluşan dengeli bir diyet önerilmektedir. Ayrıca dengeli ve yeterli beslenilse dahi annelerin demir minerali almaları gerekmektedir çünkü demir eksikliği anne ve fetüs için sakıncalı olabilmektedir. Diğer taraftan Nöral Tüp Defekti denilen sinir sistemiyle alakalı bazı olumsuzluklardan korunmak için gebelik öncesi dönemde folik asit kullanımı gerekmektedir.

Yiyecek gruplarına şöyle bir bakıldığında et, balık, kümes hayvanları, yumurta, peynir, peynir, kuru baklagil grubunun protein yönünden zengin olduğunu ve beyin, kas, kemik ve dişlerin gelişimi, kan yapımını ve büyümeyi sağladığını görmekteyiz. Süt ve yoğurt grubundaki besinlerin kalsiyum, protein, A vitamini ve bazı B vitamini yönünden zengin olduklarını, büyüme ve gelişme için özellikle kemik ve diş gelişimi için gerekli olduklarını görmekteyiz. Sebze ve meyve grubundaki besinlerin ise C vitamini sağladığını görmekteyiz. Tahıl grubundaki besinlerin ise karbonhidrat yönünden zengin olduğunu ve vücuda enerji sağladığını görmekteyiz.

Bu besin gruplarından dengeli bir biçimde tüketmelisiniz, gebelik boyunca bilhassa bol bol sıvı tüketmek idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum tehdidi, bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması gibi durumlarda faydalı olacaktır.

 

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin: