Ne Nerede

Pratik Tasarımlar

Mazıdağı belde ve köylerini Tanıyalım

A

Aksu, Mazıdağı
Arıköy, Mazıdağı
Arısu, Mazıdağı
Atalar, Mazıdağı
Atlıca, Mazıdağı
Aykut, Mazıdağı
Aşağıocak, Mazıdağı

B

Bahçecik, Mazıdağı
Balpınar, Mazıdağı
Bilge, Mazıdağı

D

Derecik, Mazıdağı
Duraklı, Mazıdağı

E

Ekinciler, Mazıdağı
Enginköy, Mazıdağı
Erdalı, Mazıdağı
Evciler, Mazıdağı

G

Gümüşpınar, Mazıdağı

G (devam)

Gümüşyuva, Mazıdağı
Gürgöze, Mazıdağı

I

Işıkyaka, Mazıdağı

K

Karaalanı, Mazıdağı
Karataş, Mazıdağı
Kebapçı, Mazıdağı
Kemerli, Mazıdağı
Kışlak, Mazıdağı
Kocakent, Mazıdağı
Konur, Mazıdağı

M

Mazıdağı
Kullanıcı:Mazıdağı sakızlı köyü
Meşeli, Mazıdağı

O

Ortaklı, Mazıdağı

S

Sağmal, Mazıdağı

T

Tanrıyolu, Mazıdağı
Tarlacık, Mazıdağı

U

Ulutaş, Mazıdağı

Y

Yalınağaç, Mazıdağı
Yağmur, Mazıdağı
Yetkinler, Mazıdağı
Yeşilköy, Mazıdağı
Yukarıkonak, Mazıdağı
Yukarıocak, Mazıdağı
Yüce, Mazıdağı
Yücebağ, Mazıdağı

Ç

Çankaya, Mazıdağı
Çayönü, Mazıdağı

Ö

Ömürlü, Mazıdağı
Özlüce, Mazıdağı

Ü

Ürünlü, Mazıdağı

İ

İkisu, Mazıdağı

Ş

Şanlı, Mazıdağı
Şenyuva, Mazıdağı

images (21)

Afganistan’ın Geleneksel Halı İçin Yeni Bir Yıl

18 Nisan 2009

Philippa Scott
Radio Free Europe / Radio Liberty

Çatışma onlarca yıl sonra ortaya çıkan, Afganistan’ın halı dokuma sanayi uluslararası pazarda kendini ve geleneğini yüzyıllar yeniden çalışıyor.

Mezar-ı Şerif’in kuzey kentinde, Afgan Halı Üreticileri ve İhracatçıları Birliği Nevruz İslami Yeni Yıl, kutlamak için bir sergi düzenledi. Onun başlığı ve niyeti “Afgan Halılar için Uluslararası Piyasalar Nasıl Bulunur.” Idi

Sergide, başkanı, Noria Azizi, o ve onun sendika uluslararası pazarlara erişmek için nasıl bilmiyordum açıklıyor Mezar-ı Şerif’te Afgan Kadın Trader Birliği tarafından düzenlenen bir ekran dahil. O Afgan halı ABD’de ünlü olduğunu biliyordu, ama temas kırık ve kayıp olmuştu ve ihracat ticaret ağır hasarlı.

Ve nerede bir merak gereken, tüm önemli hammadde, yün, bu savaş yorgunu ülkeye tedarik nereden geliyor?

“Afgan hükümetinin Afganistan’da halı sektörünü geliştirmek istiyorsa, yasadışı halı ihracatını durdurmak ve halı üretimi için kaliteli malzeme sağlamak için yardımcı olmalıdır,” Syad Tahir Roshanzadh, Mezar-ı Şerif’te Ticaret Odası Başkanı diyor , son halı sergisinin sponsorlarından biri.

“Hükümet ayrıca Afgan halı üreticilerini teşvik ve desteklenmesi için fırsatlar sunmalıdır,” diye ekliyor.

Past Arayışı

Halı dokuma, yün kalitesi tüm önemlidir; bu giyen sert, güçlü ve esnek olmalıdır. Roshanzadh çağrısı, kesinlikle halı kez kalp kıran işaretidir – Taliban ve sonraki ve sürekli çekişme aksamalar önce – kendi üretim ve komşu Orta Asya kabilelerinden olanların, Afganistan’ın en önemli ticaret ve ihracat arasında yer aldı mallar.

Karavan Hint yarımadasındaki içine, ve Hint Okyanusu’nda ticaret mesaj için, Orta Asya’dan kilim, ve Afganistan üzerinden geçen yollar dahil olmak üzere, mal taşınır. Daralan arazi ile bu antik yolları, modern Pakistan içine ve aşağı daldırma, hala tüccarlar ve kaçakçılar tarafından kullanılmaktadır.

Afganistan ve Pakistan hem de Rusça, Taliban ve sonraki sıkıntılar Afgan mülteciler için kurulmuş kamplarda, Afgan dokumacılar, helikopterler, Kalaşnikof, tankları ile, geleneksel renk ve motiflerini birleştirmek tasarımlar üreten, kilim onların geçmişlerini örmeye devam ve diğer askeri motifler. Bu tür halılar heyecanla konuşlu veya Afganistan’da geçen yabancılar tarafından toplanır ve son yıllarda birkaç tanesi sergileri olmuştur.

Çoğu Batılı nonspecialists için, “Afgan” ve “Türkmen” olan hakim rengi zengin bir koyu siyah koyu kahverengi, kırmızı, deve ve koyu dokunur bir ızgara, ortaya konulan geometrik desenler tekrarlayan kilim geniş bir yelpazede ifade ve deniz yeşil doğru bakan olabilir ışık indigo. Bazen bir halı, parlak ipek minik golleri, leylak rengi veya sarı, pembemsi-yakut, ya da fıstık bir dokunuş vardır.

Onların yoğun renkler göçebe yurtların içinde parlıyordu, ve Batı’ya ihraç, onlar geleneksel ve antika mobilyalar gibi çok modern evler geliştirilmiş. 1960 yılında kırmızı boya ağartılmış kimyasal yıkama ile ithal ve daha sonra Batı’da gören geleneksel halı vardı “Altın Afganlar,” için büyük bir moda hala geleneksel desen görüntülenen bir amber halı bırakarak, orada oldu.

Halı türü için 20. yüzyıl talebin son kısmında atölyeler, fabrikalar veya, kuruldu o kadar güçlü olmasına rağmen bu halılar geleneksel göçebe kabileler, veya merkezlerinin ticaret edildi kasaba yakınında yaşayan yarı-göçebeler tarafından dokunurdu, içinde dokumacılar oldukça göçebeler tarafından kullanılan taşınabilir çerçeveler yerine, kalıcı tezgahlarda çalıştı.

Geleneksel Craftwork

Fabrikada üretilen, kilim hala el-düğümlendi ve el dokuması bile. İnç başına knots kabile kilim önemli bir faktör değildir, onların dokular sadece katlanabilir sıkı knot ve sert doku ile biri, katlanabilir yumuşak, disket kilim, değişir. Bu halı hizmet için yapıldığı, hangi fonksiyonu bağlıdır.

Ihracat için dokuma kilim ayakkabılı ayak trafiği hayatta kalmak için sağlam bir örgü var eğilimindedir. Modern ipek kilim kare inç veya santimetre başına düğüm tarafından değerlendirilecek, ancak Pakistan ve Keşmir Afgan ve Türkmence desenler ipek veya ipek ve yün bir arada kopyalanan rağmen ipek halı, bir Afgan özel değildir. Bunlar daha sonra “Kraliyet Buhara” ya da bazı benzer iyimser terim olarak pazarlanmaktadır.

Halı dokuma hammadde geniş bir kaynağı gerektirir ve göçebeler kendi cesur sürülerden keçi kılı ve yün kullanılır. Binlerce yıl boyunca, onlar kabileleri ve bunların bağlantıları, arada kabileler arası evlilikler, başka bir tek kabile hatta imhasını veya hüküm, gül siyasi güçleri gösteren, egemenliği ve kabile tarihinin bir form vardır, kendi karmaşık desenler, gelişmiş ve düştü.

Birçok desenler İslam öncesi dönemde gelişti ve geri şamanistik kökenlere hark. Bazıları gibi küçük motifler görünen Çinli veya Moğol kaynaklarından (bulut bantları, ejderha, lotus palmet) ve kabile takı, çiçekler, hayvanlar, kuşlar, ve kişiyi sopa tasarımlar var – kahve kapları ve su ibrikler, nar, doğurganlığı simgeleyen, ağaçlar, asıl niyeti uzun süredir kayıp hayatın ve rejenerasyon, ve diğerleri için eski bir sembol.

Bazı kilim bile taklit ipek ikats. Ama genel desen her zaman, geometrik çözgü ve dokuma atkı kesişen tarafından oluşturulan kare ızgara doğal ve sıkı bir renk paleti içinde. Tüylü halılar sıkıca her geçişte aşağı çarptım yatay atkı, çözgü iplikleri tarafından güvenli, üzerine düğümlenir, ve sonuçta döngüye yüzey tipik kürk taklit yüzey vermek için kırılır.

Desenleri gibi, renkleri kendi aşiret kökenleri farklı olan. Boyut, şekil ve desen de halı orijinal amacını gösterir; bir giriş kastedilmektedir haç desenli kilim gibi seccade, kendi yönlü tasarımı ile, tespit etmek kolaydır. Hayranlık saplantı haline kolayca önde – konu karmaşık bir mayın tarlası ve sonsuz hayranlık bir alandır.

Philippa Scott “İpek Kitabı” ve “Türk Lokumu” Thames ve Hudson tarafından yayınlanan hem de yazarıdır.

images (21)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün Açıklaması

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye’de iç pazarda en çok satan araba markalarının Alman markaları olduğunu ancak yatırımları olmadığına dikkati çekerek, “Türkiye’ye yeni yatırım yapmazlarsa tüketici küsebilir” dedi.

Berlin’de düzenlenen “Almanya Türkiye Ekonomik İlişkileri-Yatırım ve Büyüme’deki itici güç” sempozyumunda konuşan Ergün, sempozyumun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri çok daha üst bir seviyeye taşımada büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin seyrinde siyasetçilerin elbette önemli rolleri olduğunu ancak, bu konuda esas başrol oyuncunun iş dünyası olduğunu veya olması gerektiğini aktaran Ergün, Almanya’da iş hayatına yön veren bir sivil toplum kuruluşunun bünyesinde Türkiye için özel bir komisyon kurulmasının iş dünyasının siyasetçilerden birkaç adım önde olduğunu gösteren çarpıcı bir örnek olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin G-20 üyesi bir ülke olarak, Almanya ile ekonomik ilişkilere büyük önem verildiğini, Almanya’daki Türkler’in başarısına 3 Türk kardeşin kurduğu Crytek firmasını örnek gösteren Ergün, firmanın bugün dünyanın en önemli oyun yazılımları üreten firmalarından biri olduğunu anlattı.

Türkiye’de yerli ve yabancı yatırımcı arasında hiçbir ayrım olmadığını, yerli yatırımcıların yararlandıkları her türlü teşvik, destek ve muafiyetten yabancı firmaların da yararlanmakta olduğuna vurgu yapan Ergün, Alman işadamlarını karşılıklı ticaret kadar, karşılıklı yatırım noktasında da daha aktif olmaya davet etti.

Türkiye’nin, son yıllarda hayatın her alanında çok önemli reformlara imza attığını, muazzam gelişmeler gösterdiğini, demokrasiden dış politikaya, ekonomiden sosyal politikalara kadar her alanda çok daha gelişmiş bir Türkiye inşa ettiklerini vurgulayan Nihat Ergün, güçlü mali yapı ve dinamik reel sektör sayesinde küresel kriz sonrasındaki dönemin en parlak ekonomik performanslarından birine imza atıldığını, 2010 ve 2011 yıllarında dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olunduğunu söyledi.

Ergün hedefe ulaşmak için Türkiye’de gerek KOBİ’lere, gerek büyük firmalara, gerekse yeni girişimcilere çok önemli destekler sağladıklarını ifade ederek,

“Özellikle üniversitelerin bilgi üretim kapasitesini artırmak ve üretilen bilgiyi nihai ürünlere dönüştürecek mekanizmaları kurmak konusunda büyük bir gayret içindeyiz. Mesela 2002 yılında ülkemizde kurulu teknopark sayısı sadece 2 iken, bugün 34 tanesi faal olmak üzere 49 teknoparkımız mevcuttur. Teknoparklarda faaliyet gösteren firmalara ve akademisyenlere çok önemli teşvik ve muafiyetler sağlıyoruz” dedi.

-“Türkiye’deki teşvik sistemi önemli”-

Son çıkarılan teşvik sistemiyle, artık sadece yatırımların miktarına değil, hangi sektöre, hatta hangi ürüne yatırım yapıldığına da odaklanan bir dönem başlattıklarını belirterek Türkiye’deki teşvik sisteminin dünyadaki en radikal teşvik unsurlarını içermekte olduğunu ve bunların genel teşvik, bölgesel teşvik, büyük ölçekli yatırımların teşviki ve stratejik yatırımların teşviki olmak üzere 4 ana bileşenden oluştuğunu kaydeden Ergün, sistemle yatırımcılara KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, asgari ücret üzerinden sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği, KDV iadesi desteği gibi destekler sağladıklarını dile getirdi.

Alman işadamlarını Türkiye’de yatırıma davet eden Bakan Ergün, şöyle konuştu:

“Yatırım Destek Ajansımız size her konuda yardımcı olacak, teşvik sistemiyle ilgili her türlü ayrıntıyı sizlerle paylaşacaktır. Bu teşvik sistemi girişimcilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak aslında Türkiye’deki en büyük teşvik, ülkemizin sahip olduğu iç ve dış büyük pazar potansiyelidir. 75 milyonu aşan nüfusumuzun yarısı 30 yaşın altındadır ve kişi başına düşen milli gelirimiz sürekli artmaktadır. Yine ülkemizi 5 milyonu Alman vatandaşı olmak üzere yıllık 30 milyon civarında turist ziyaret etmektedir. Ciddi şekilde artmakta olan talep, ülkemizi en önemli pazarlardan biri haline getirmiştir. Aynı şekilde, bulunduğumuz coğrafya, üretim kalitemiz, nitelikli işgücümüz ve özellikle bölgemizde her geçen gün artan itibarımız, dış ticaret potansiyelimizi de sürekli artırmaktadır. Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Avrupa gibi bölgelerde eşzamanlı operasyon yapmak isteyen firmalar için, dünyada en doğru adreslerden birisi Türkiye’dir. Biz Türkiye olarak büyük hedefler belirledik ve bu hedeflere yabancı dostlarımızın da ortak olmasını istiyoruz.”

-Alman otomotiv markaları…-

2023 yılında yıllık 500 milyar dolar ihracat yapmayı ve dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini Alman işadamlarına anlatan Ergün, özellikle otomotiv sektöründe ciddi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek,

“Türkiye’de iç pazarda en çok satan araba markaları Alman markaları ancak yatırımları yok. Türkiye’ye yeni yatırım yapmazlarsa tüketici küsebilirbir” dedi.

Fatih Projesi’ne de değinen Ergün, büyük bir eğitim seferberliği başlatıldığını ve Alman dostların da bu tür projelerde yer almalarından büyük memnuniyet duyacaklarını ve yatırımlar konusunda her türlü desteği vereceklerini dile getirdi.

Türkiye’nin yenilebilir enerji, biyoteknoloji ve nanoteknoloji gibi alanlarda ciddi fırsatları olduğuna inandığını kaydeden Ergün “İkili ilişkilerimizin gelişmesi hususunda Almanya Ekonomik Konseyi’nin Brüksel ve New York’tan sonra, Türkiye’de bir temsilcilik açmasının faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

Nihat Ergün, Türkiye’nin AB üyeliğiyle ilgili olarak da şöyle konuştu:

“Elbette ikili ilişkilerimiz kadar, AB bünyesinde devam eden ilişkiler de ayrı bir önem taşımaktadır. AB üyeliği hedefi, yarım asırdan bu yana Türkiye Cumhuriyeti için bir devlet politikası olmuştur. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği, iki taraf için de kazan-kazan durumu yaratacaktır. Kıbrıs’ın AB’ye girmesi kurallara aykırı… Hem alıyorsunuz hem de AB’yi rehin almasına fırsat veriyorsunuz. Türkiye, AB’nin daha güçlü, daha güvenli ve daha istikrarlı bir geleceğe ulaşmasında, bir küresel aktöre dönüşmesinde kilit bir rol üstlenecektir. Türkiye, enerji kaynaklarına ve özellikle Balkanlar, Avrasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika piyasaları da dahil olmak üzere küresel piyasalara erişimin kolaylıkla sağlandığı bir durumdadır.”

Türkiye’nin, geniş ve büyümekte olan iç pazarı, deneyimli ve dinamik özel sektörü, bölgedeki lider rolü, serbest ve güvenli yatırım ortamı, yüksek vasıflı ve düşük maliyetli işgücü, gelişmiş altyapısı ve kurumsallaşmış ekonomisiyle, AB’ye eşsiz fırsatlar sunduğuna işaret eden Ergün, Türkiye ekonomisinin, birçok AB ülkesinin sağlayamadığı Maastricht kriterlerini sağlamakta olduğununa dikkati çekti.

Türkiye’nin dinamik yapısı, hala ekonomik krizle mücadele eden bu yaşlı kıta için önemli bir enerji kaynağı olduğunu ifade eden Ergün, “Ben bu noktada özellikle Alman iş dünyasının bu konuya daha fazla eğilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

-Alman işadamlarına yatırım daveti-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Angela Merkel’in, hala Türkiye’nin tam üyeliği konusunda tereddütleri olduğunu dile getirdiğini belirterek, “Sayın Merkel’i bu konuda tereddüt göstermek bir yana, acele etmek gerektiği konusunda ikna etmede sizlere de sorumluluk düşüyor” dedi.

1996’da imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasıyla, AB ülkeleriyle Türkiye arasında malların serbest dolaşımı sağlandığını hatırlatan Ergün, bu sürecin reel ekonomiye olumlu etkilerini hem Türkiye’nin, hem de AB ülkelerinin net bir şekilde gördüğünü ancak bugün malların serbest dolaşım izni olmasına karşın, insanların serbest dolaşım izni olmamasını eleştirdi.

Bu tür uygulamaların, karşılıklı ekonomik ilişkilerin gelişmesinin önünde çok büyük bir engel teşkil ettiğini vurgulayan Nihat Ergün, “Bu tür engellerin kalkması için de Türkiye’nin AB ile tam üyelik yolunda katılım müzakerelerinin daha sağlıklı bir zemine oturması gerekiyor” dedi.

Bakan Ergün, Alman işadamlarını Türkiye’de yatırım yapmaya, Türk firmalarla ortaklıklar kurmaya davet ederek, “Türkiye ile ilgili çok daha detaylı fikir edinmek için bizlerle her zaman temas sağlayabileceğinizi, kapımızın sizlere her zaman açık olduğunu da hatırlatmak isterim” dedi.

Program kapsamında, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Aşağı Saksonya Eyaleti Uyum eski Bakanı Aygül Özkan, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’ndan Kemal Kafadar, Alman Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Hans Joachim Otto da, Türk Alman ekonomik ilişkilerini irdeleyen sunum yaptı.

Muhabir: Cüneyt Karadağ

Yayıncı: Ali Bayaslan – BERLİN

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:İtso Üyelerine Ipard Destekleri Anlatıldı

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) ev sahipliğinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Bursa İl Koordinatörleri tarafından IPARD programı kapsamında çiftçiye verilecek hibe kredi ve desteklerle ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İTSO Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda TKKD Bursa İl Koordinatörlüğü tarafından görevlendirilen uzmanlar; Proje Başvuru Yönetim Birim Amiri Bünyamin Yavuz, Kıdemli Başvuru Kabul Uzmanı Raziye Karataş, Kıdemli Yerinde Kontrol Uzmanı Nezih Erdem Bedel, ilçe genelindeki tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösterenlere IPARD Programı hakkında bilgiler verdiler.

İTSO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Uğur, İnegöl’ün sanayi merkezi olduğu kadar tarım ve hayvancılık alanında da söz sahibi olduğunu altını çizdi. Ahmet Uğur İnegöl’de tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve üreticilerin bilgilendirilmesi için söz konusu toplantıyı düzenlediklerinin altını çizerek, “İTSO Yönetimi ve meclisi olarak üyelerimizin ilgi duyduğu her alanda gerekli bilgilendirme toplantılarını yapmaya devam edeceğiz” dedi.

TKDK Bursa İl Koordinatörlüğü uzmanları ise, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile sağlanan kaynakların kırsal kalkınma programlarında uygulanmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak kurulduğunu anlattılar. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun bu gaye doğrultusunda Türkiye’de tarım sektörünün gelişmişlik seviyesinin artırılması, kırsal alanda yaşayan nüfusun refah seviyesinin yükseltilmesi ve Türkiye’nin AB’ye uyumunun sağlanmasını hedeflendiği belirtildi.

Uzmanlar yatırımcıya sağlanan hibe tutarının yüzde 75’inin AB bütçesinden, yüzde 25’inin ise Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden sağlanacağını kaydettiler. TKDK Bursa İl Koordinatörlüğü uzmanları, “Başvuru sahipleri sunacakları proje kapsamında makine ekipman alımı, yapım işleri, teknik proje ve iş planı hazırlama giderleri başta olmak üzere hizmet alımı ve görünürlük harcamaları için hibe desteği alabilecekler” dediler.

Uzmanlar, Avrupa Birliği Destekli IPARD Projesi kapsamında 2016 yılına kadar kullanılmak üzere yaklaşık 900 milyon Euro’luk tahsisatı yanında 300 milyon Euro da Türkiye desteği ile 1 milyar 200 bin Euro civarında bir kaynak oluştuğunu ve bu paranın Türkiye havuzunda beklediğini belirtti. Türkiye genelinde 42 ilin proje kapsamında olduğu, ilk proje kabullerinin Şubat ayı içerisinde başladığı kaydedildi.

(MŞ)

28.02.2013 16: 59: 14

TSI

NNNN – Bursa

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Türkiye’de Üretilen Her İki Ayakkabıdan Biri İhraç Ediliyor

Cnr EXPO İstanbul’da 49’uncusu düzenlenen “AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı başladı. Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Taner Doğdu, yıllık ayakkabı üretiminin 126 milyona ulaştığını bildirdi. Doğdu, “üretilen her iki ayakkabıdan biri ihraç ediliyor” dedi.

Türkiye’de 5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan ayakkabı sektöründen önemli oranda pay alan ayakkabı yan sanayi sektörü, 49. AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı’nda bir araya geldi.

Bugün açılan ve 2 Mart 2013 tarihine kadar açık kalacak Fuar, CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından, Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB desteklerinde düzenleniyor.

Avrupa’da konusunda en büyük ikinci fuar olma özelliğiyle ön plana çıkan AYSAF, 49’uncu kez düzenlenmesiyle de sektörün ve Türkiye’nin en istikrarlı fuarları arasında yer alıyor.

YOĞUN YABANCI KATILIMI

AYSAF Fuarı’nın açılış töreninde konuşan CNR Holding CEO’su Cem Şenel, böyle istikrarlı bir fuara imza attıkları i Çin gururlu olduklarını belirterek, “AYSAF, sektör i Çin en büyük ve en dinamik buluşma yeri. Fuar, sektördeki yeni sanayi ve yeni teknolojilerin takip yeri olacakö dedi. Yurt içi ve yurt dışından sektörün öncü firmalarının fuara katıldığını bildiren Şenel, AYSAF’ta yer alan yabancı firmalar hakkında da şu bilgiyi verdi: “İtalya başta olmak üzere Almanya, İspanya, Çin, Japonya, Hindistan, Portekiz, ABD, İran, Tayvan, Tayland, Arjantin, Avusturya, Slovenya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İsrail, Romanya, Slovakya, Ukrayna ve Mısır’ın da aralarında bulunduğu 26 ülkeden çok sayıda firma stand açtı.”

21 MİLYAR ÇİFT AYAKKABI

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Taner Doğdu da, dünyada 21 milyar çift ayakkabı üretimi ve 300 milyar dolarlık bir pazar olduğunu belirterek, “Sektörün en önemli buluşma noktası olan AYSAF’ın gelecek trendlerine yön vereceğiniö söyledi.

Doğdu şöyle konuştu: “Sektör 2012 yılında dünyada 117 milyar dolara imza attı. Türkiye 67 ihracatçı ülke arasında Avrupa’da 6’ıncı, dünyada da 12’inci sırada yer aldı. 92 milyon çift ayakkabı üretimini 126 milyona çıkardık. Ülkede üretilen her iki ayakkabıdan biri ihraç ediliyor. Sektör üretimde ileri teknoloji kullanarak, 2023 yılı ihracat hedefini 1.5 milyar dolardan 2.5 milyar dolara çıkaracaktır.ö

TÜRKİYE’NİN AYAK HARİTASI ÇIKARILIYOR

Sektörün inovasyon ve yeniliklerle katma değeri artırması gerektiğini anlatan Taner, “Türkiye’nin ayak haritasını çıkarma projemiz devam ediyor. Vatandaşların ayakları 3 boyutlu sistemde tarandıktan sonra üretim yapılacakö dedi.

Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Başkanı İslam Şeker de, sektörün 6 milyar dolarlık bir hacmi olduğunu ve 126 milyon çift ayakkabı ihraç edildiğini söyledi. Türk ayakkabı markasının dünyaya yayıldığını kaydeden Şeker, AYSAF’ın istikrarıyla sektörün onuru olduğunu belirtti.

Fuarın açılışını yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, fuarların İstanbul şehrini ticaret merkezine çevirdiğine vurgu yaparak, sektörün 250 bin kişiye aş, iş yarattığını söyledi.

GO – İstanbul / Merkez

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Mobilyada Kanserojen Tehlikesi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) uzmanları, mobilyalarda kullanılan tutkal ve kimyasal maddelerin formaldehit adlı kanserojen bir madde içerdiğini, bu maddenin bilinçsizce ve standart değerlerin üzerinde kullanılmasının insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiği ve kansere neden olabileceği uyarısında bulundu.

İzmir’de açılan MODEKO Fuarı’na katılan firmaları bilgilendirmek amacıyla bir toplantı düzenleyen TSE Ankara Yapı Malzemeleri Sektörü Belgelendirme Müdürlüğü’nde görevli Belgelendirme ve İnceleme Uzmanı Vatan Tatar, formaldehit maddesinin sınır değerlerinin belirlendiği E1 belgelendirme sisteminin yapılmaya başlandığını belirterek, tüketicilerin mobilya satın alırken mutlaka E1 Belgesi’ni sorması gerektiğini söyledi. Tatar, “Mobilyalar genelde panellerden oluşur. Bunlar ahşap, sunta, MDF olabilir, OSB dediğimiz levha türleri olabilir ya da vernikli-cilalı tüm panellerde bu E1 olayı vardır. Çünkü bunlarda kullanılan kimyasallar belirli miktarlarda formaldehit ve tutkal içerdiği için bunlardaki insan sağlığına zararlı yayılımlar mutlaka oluyor” dedi.

Tatar, formaldehit adlı kanserojen maddenin belli sınır değerlerin üzerinde kullanıldığında kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunu ifade ederek, “Ürettiğiniz özellikle panel mobilyalarda, tüketici ürettiğiniz ürünlerde E1 standartları içinde midir, eğer böyleyse mutlaka ilgili kuruluştan bir belgeniz var mı, ki Türkiye’de şu an bunu yapan tek kurum TSE, TSE’den böyle bir belge var mı diye sorup bunu isteyebilir” diye konuştu.

Tatar, formaldehit maddesinin sınır değerlerin üzerinde kullanılmaması gerektiğine dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

“Formaldehit dediğimiz olay budur. Ama bunun belirli bir sınırlı değerleri var. 100 miligramda metreküpte 0,124 gramlık bir yayılım vardır; standartlar bunun üstüne geçmemesini ister. E1 değeri dediğimiz budur. Bu değerin altında olması gerekiyor. Bu değerin üzerine çıktığında zaten bu E2’dir. Bu genelde Avrupa’da da artık Türkiye şartlarında da istenilmeyen bir değerdir. Formaldehit özellikle panellerde yayılımı olmakta. Belirli bir otorite tarafından uzun vadede insan sağlığına zararlı olabilmektedir. Kesin bir araştırma yok, ancak şunu biliyoruz ki formaldehit insan sağlığına zararlı. Vücuda girdiği, akciğerlerden emildiği takdirde uzun vadede insanda hastalıklara sebep olmaktadır. Sigaranın içeriğinde de bu madde var. Formaldehit zararlı bir malzeme. Uzun vadede bu madde insan sağlığına zarar verecektir.”

Mobilyada bu maddenin standart değerlerinin belirlendiği E1 adı verilen belgeyi sadece TSE’nin verdiğini vurgulayan Tatar, firmaların bu belgeyi alma zorunluluğu olmadığını ancak almalarının kendilerini piyasada daha güçlü kılacağını söyledi. Tatar, şöyle konuştu:

“TSE olarak E1 belgelendirmesine başladık. Özellikle ahşap levha ve mobilya firmalarımız bize başvurup belge alabilirler. Tüketicinin güvenini kazanma ve özellikle pazarda rekabet ve iyi bir yere gelmek için bu belgeleri almaları önemlidir. Tüketiciler de mobilya aldığınızda mutlaka bu E1 Belgesi’ni firmalardan isteyiniz. Yaptırımlar daha çok bakanlık kontrolünde. Şu an E1 konusunda bir zorunluluk yok. Firmaların belge alma zorunluluğu yok. Şu an için yasal bir zorunluluk yok, tamamen isteğe bağlı bir konudur. Ama biz firmaların Avrupa’ya açılmaları, rakiplerinin karşısında daha üst konuma gelmek için bu belgeye başvurmalarını ve tüketiciye kendilerine kanıtlamalarını istiyoruz. Önemli olan tüketicinin bilinçli olması. E1 konusuna dikkat etmeli tüketiciler. Bazı Avrupa ülkelerinde Avrupa’ya sokulan belgelerde E1 Belge şartı aranabilmektedir.” – İZMİR

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Çiftçiye 2013’te Ortalama 1,5 Milyar Lira Destek Ödemesi Yapılacak

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, çiftçilere bu yıl 1 milyar 670 milyon liralık karşılıksız destek ödemesi yapacağını bildirdi.

Çebi, bakanlığın 2013 yılı tarım desteği ödemeleri kapsamında mazot, gübre ve yem bitkileri olmak üzere dkozu kalemde toplam 1 milyar 670 milyon lira verileceğini belirtti. Bunun 2 milyon 178 bin 536 çiftçiye mazot, gübre ve toprak tahlili için 1 milyar 410 milyon, su ürünleri için 102 milyon, yem bitkileri için 115 milyon, hastalıktan ari hayvan tazminatı ve aşı için 14 milyon 500 bin, çiğ süt için 5 milyon 600 bin, sertifikalı tohum kullanımı için 22 milyon 500 bin lira olarak ayrılacağını kaydetti. İl Müdürü Hasan Çebi, ödemelerin 1 Mart 2013 tarihi itibariyle üreticilerin banka hesaplarında olacağını bildirdi.

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Şoförlerin Sorunları Antalya’da Masaya Yatırıldı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından Antalya’da düzenlenen toplantıda şoförlerin sorunları masaya yatırıldı.

Kemer ilçesindeki Le Chateau de Prestij Spa Thalasso Oteli’nde düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Mustafa Dönmez, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Antalya Temsilcisi Erdal Şahin, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Abdullah Sevimçok ve 9 ildeki 121 odadan 242 kişi katıldı. 4’üncüsü Antalya’da düzenlenen toplantıda şoför esnafının mesleki faaliyetlerini sürdürürken karşılaştıkları sorunlar ile uyulması gereken usul ve esaslar ele alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne bağlı 75 meslek odası olduğunu belirtti. Bu odalara bağlı 81 bin esnaf ve sanatkarın olduğunu kaydeden Sevimçok, “75 destek odasından 17 tanesi Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı meslek odamız. Bu 17 tane meslek odasına bağlı da 20 bin taneye yakın esnaf ve sanatkarımız var. Yani AESOB’un dörtte birlik kesimini şoförler oluşturuyor. Onun için şoför esnafı Türkiye’de olduğu gibi Antalya’da da önemli bir yere sahip hem istihdam hem de ekonomi bakımından. Sorun sıkıntı ve problem bakımından” dedi.

Şoför esnafının Türkiye’nin ve Antalya’nın yükünü taşıdığını ifade eden Sevimçok, şoförlerin hakikaten de sorun yumağı bir sektörün içerisinde olduğunu söyledi.

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ise, Türkiye’de toplam 13 federasyon olduğunu ve 3 bin 100’ün üzerinde yasayla kurulmuş meslek odası olduğunu kaydetti. Bunların en çilekeş olanının ise şoförler odaları olduğunu belirten Apaydın, “Bunun içerisinde servis odaları, minibüs odaları, dünyanın yükünü taşıyan kamyoncular, taksici esnafı, kamyonetçiler var. Hepsi ayrı değerde, ayrı zorluklar içerisinde. Belki hükümetimiz de bunlara çözüm bulmak için çaba sarf ediyor. Bu kuşkusuz böyledir. Ama maalesef o masalar üzerinde hazırlanan evraklar alana indiği zaman çakışıyor, uyuşmuyor. Bu toplantıları bunlar için yapıyoruz. Bu toplantıları yaparken devleti davet ediyoruz. Devlet de sıkılmıyor, ayağımıza kadar geliyor. İşte devlet, millet, esnaf ve hükümet budur” diye konuştu.

Minibüsçülerin ve servisçilerin şehir içerisindeki taşımacılıkta daha çok sıkıntı çektiklerini kaydeden Apaydın, şöyle konuştu:

“Bunlar bir türlü çözüme ulaşmadı. Ulaşması da zor gibi gözüküyor. Ama yılmadan o kazanılmış olan haklarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. İnşallah yıl sonuna kadar 81 ili bir araya getireceğiz bu toplantılarla.”

Toplantıya katılan şoför esnafını bilgilendiren İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Mustafa Dönmez ise, belde sınırları içerisindeki ulaştırma ve şehir içi trafik düzenlemelerine değindi. Belediyelerle ilişkileri iyi tutmak gerektiğini söyleyen Dönmez, ulaştırma işlerinin düzenleyicisinin belediye sınırları içerisinde belediye, büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde ise büyükşehir belediyeleri olduğunu bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürü Mustafa Dönmez ve TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın şoför esnafının sorularını cevapladı. – Antalya

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin:Hazine 3 Ayda 38.5 Milyar TL İç Borçlanma Gerçekleştirecek

Hazine Müsteşarlığı, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 43 Hazine Müsteşarlığı, Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 43.7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık, 38.5 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirecek.

Hazine Müsteşarlığı, 3 aylık dönemi kapsayan İç Borçlanma Stratejisi’ni açıkladı. Buna göre Hazine Müsteşarlığı, Mart ayında toplam 11.4 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 10 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirecek. Nisan ayında toplam 15.6 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık toplam 14 milyar TL’lik iç borçlanma programlayan Hazine, Mayıs ayında toplam 16.7 milyar TL düzeyinde iç borç ödemesine, toplam 14.5 milyar TL düzeyinde iç borçlanmaya imzasını atacak.

-MART AYINDA 5 TAHVİLİN İHRACI YAPILACAK-

Mart ayında 10 milyar TL iç borçlanma yapmayı planlayan Hazine bu çerçevede 5 devlet tahvili için ihale düzenleyecek. Hazine 12 Mart’ta, 13 Mart valörlü, 11 Haziran 2014 itfa tarihli (15 ay-455 gün vadeli), kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını yapacak olan Hazine, 18 Martta 20 Mart valörlü iki tahvilin ihracını gerçekleştirecek. Bunlar 14 Şubat 2018 valörlü (5 yıl-1792 gün vadeli), 6 ayda bir kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı ile 11 Mart 2020 itfalı (7 yıl- 2548 gün) 6 ayda bir kupon ödemeli, değişken faizli devlet tahvilinin ilk ihracı olacak.

Hazine 19 Mart’ta da 20 Mart valörlü iki tahvil ihracı gerçekleştirecek. Bunlar 7 Ocak 2015 itfalı (658 gün vadeli) 6 ayda bir Sabit Kuponlu Devlet tahvilinin yeniden ihracı ile, 8 Mart 2023 itfalı (10 yıl-3640 gün vadeli) 6 ayda bir kupon ödemeli, sabit kuponlu devlet tahvilinin ilk ihracı olacak.

-HAZİNE NİSAN VE MAYIS’TA 6’ŞAR İHALE DÜZENLEYECEK-

Hazine Müsteşarlığı Nisan ayında 6, Mayıs ayında 6 iç borçlanma ihalesi gerçekleştirecek. Nisan ve Mayıs aylarına ilişkin ihraç takvimi geçici olup, piyasa koşullarına göre güncellenebilecek.

-3 AYDA 4.1 MİLYAR TL DÜZEYİNDE DIŞ BORÇ SERVİSİ PLANLANIYOR-

İç Borçlanma Stratejisi’ne göre Hazine Müsteşarlığı, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 4.1 milyar TL düzeyinde dış borç servisi yapacak. Bunun 1.6 milyar TL’si Mart’ta, 900 milyon TL’si Nisan’da, 1.6 milyar TL’si ise Mayıs’ta gerçekleştirilecek. Hazine Müsteşarlığı, Mart ayında 0.4 milyar TL tutarında Avrupa Yatırım Bankası’ndan program kredisi temin edecek. Nisan ve Mayıs ayı için ise şimdilik dış borçlanma öngörmeyen Hazine, uluslararası kuruluşlardan veya uluslar arası piyasalardan ek finansman sağlanması durumunda dış borçlanma tutarında değişikliğe gidebilecek.

-İÇ BORÇ ÖDEMELERİNİN TAKVİMİ-

Hazine Müsteşarlığı’nın Mart ayında yapacağı 11.4 milyar TL düzeyindeki iç borç ödemelerinde takvim şöyle olacak:

“6 Mart’ta 1 milyar 105 milyon TL, 13 Mart’ta 580 milyon TL, 20 Mart’ta 8 milyar 624 milyon TL, 27 Mart’ta 1 milyar 118 milyon TL.”

Nisan ayında yapılacak 15.6 milyar TL’lik iç borç servisi 3 Nisan’da 6 milyar 751 milyon TL, 10 Nisan’da 8 milyar 642 milyon TL, 17 Nisan’da 237 milyon TL şeklinde, Mayıs ayında yapılacak 16.7 milyar TL’lik iç borç servisi 1 Mayıs’ta 778 milyon TL, 8 Mayıs’ta 122 milyon TL, 15 Mayıs’ta 14 milyar 987 milyon TL, 22 Mayıs’ta 782 milyon TL şeklinde yapılacak. – Ankara

Türkiyenin bir numaralı sohbet sunucusu olan www.vadidekizambak.net Sohbet, Muhabbet, Chat, mirc, irc, web, dostluk, arkadaşlık Haber, Chat sohbet, sohbet muhabbet dalında öne Çıkmış en büyük sohbet sunucusudur. www.vadidekizambak.net Sizinler beraber sizin sayenizde bu noktaya geldi. Muhabbet Chat sohbet irc mirc hepsi burda durma öyle hemen sende acele et ve katıl bizlere. Sohbet etmek için hemen aşağıdaki bölüme nickinizi yazıp direkt sohbete bağlanabilir ve www.vadidekizambak.net in o büyülü dünyasında sizde yerinizi alabilirsiniz…

Nickinizi Yazın:

Şifrenizi Girin: