En çok dikkat etmemiz gereken, en hassas ve fazla özen isteyen cildimize hak ettiği değeri veremiyor aksine bilinçsiz bile olsa onu yıpratmak için fazlasıyla çaba sarf ediyoruz. Cildimizi kimyasallarla dolu birbirinden farklı makyaj malzemeleri ile önce güzelleştiriyor ardından dikkatli bir şekilde temizlemediğimiz için yıpratıyor, zarar veriyoruz.
Makyaj yapmak her kadının hakkıdır ancak sonrasında dikkatli bir şekilde makyaj kalıntılarından kurtulmayı ihmal etmemek gerekir. Artık makyaj temizlemek için onlarca farklı ürün bulunuyor piyasada ancak evde kendiniz doğallığından şüphe etmeyeceğiniz bir makyaj temizleyici hazırlamak istemez misiniz? Her evde bulunabilen malzemeler ile hazırlayacağınız makyaj temizleyici ile cildinize hak ettiği değeri vermeye bugünden başlayın.
Malzeme listemiz şöyle…
Cilt için faydası tartışılmaz olan salatalık, lavanta yağı, yağlı süt, badem yağı, süzme bal
Şimdi bu malzemeleri hangi ölçüde nasıl karıştıracağız ona bakalım. Salatalığı yıkayın ve kurulayın. Rendeleyip temiz bir kaseye suyunu sıkın. 3 damla lavanta yağını, 1 çay bardağı yağlı sütü, 1 tatlı kaşığı badem yağını ve 1 çay kaşığı süzme balı salatalık suyunun içine ilave edip iyice karıştırın.
Karışımımızı buzdolabında saklamayı sakın ihmal etmeyin içine süt koyduğumuz için bozulabilir. Bu şekilde tam bir hafta boyunca sağlıklı bir şekilde koruyup, makyaj temizliğinde kullanabilirsiniz.
Birde elmalı makyaj temizleme tarifi verelim.
1 elma, 1 tatlı kaşığı elma yağı, 400 gr süt.
Elmayı yıkayın ve soymadan rendeleyin ve süt ile birleştirin tahta kaşıkla karıştırarak pişirin. El blendırıyla iyice ezin ve süzgeçten geçirin. Son olarak 1 tatlı kaşığı elma yağını ilave edin ve küçük bir kavanozda saklayın. Bu karışımı da yine buzdolabında muhafaza etmenizde fayda vardır. Makyaj temizleme ihtiyacınız olduğu zaman rahatlıkla bu iki doğal ürünü kullanabilirsiniz.